Do roka a do dne – blog Vlastimila Chládka .

Pan Chládek, pro mírně nepozorné je ten pan hráč, co hrál s našim Honzou Mošťkem na 8 šachovnici a Honza dostal nejen zážitek z první životní partie v 2 lize ale i čest si zahrát s tímto i když ne Velmistrem hodně populárním Brněnským šachistou. Tento blog, tedy tento článek není aktuální k dnešnímu dni, ale proč tady je je ten poslední odstavec, kde se píše o přístupu hráčů, tedy o přístupu Velmistrů ke svému výkonu….To můžu potvrdit, když jsem viděl jak hrál svojí partii Ján Markoš, možná se budu opakovat ale viděl jsem jak Pavel Zpěvák v kruté časovce nabízí remízu, Ján ma na tah asi 40 vteřin a stoupne, odejde od stolu, podívá se na zbylé partie, sedne si a remízu odmítne…..když táhne má na hodinách tak 5 sekund….O tomto je i tento blog…..

 

 

Zhruba před rokem a něco (přesně 12.10.2015) jsem zde napsal blog „Plnit si své sny a touhy“. Psal jsem v něm o svém snu postavit nejkrásnější bowlingové centrum.

Před několika dny (15.01.2017) jsem v kruhu svých šachových přátel na Šachové Sýpce v Blansku oslavil, při zápase Lipovec – Kuřim, své narozeniny.

Byla to pro mě i oslava den předtím právní moci nabytého stavebního povolení. Byl to krásný víkend. Bezprostředně poté – tedy v pondělí 16.1.2017 – byla zahájena vlastní stavba, zatím tedy jde vše jakžtakž podle plánu. Mohl bych teď psát  o spoustě a spoustě problémů a peripetií ohledně legislativy stavby, ohledně složitých a komplikovaných vyjádřeních všech možných orgánů a organizací apod. Ale to nebudu, je to za námi! Nejdůležitější a nejkrásnější je pro mě totiž následující věta: „Svého životního rozhodnutí nelituji, naopak těším se; a taky pevně věřím, že vše zvládneme.“ Pokud bychom plnili všechny odvážné předpoklady, tak bychom mohli otevřít v únoru 2018. (Termín 11.11.2017 je již nereálný, ale to nevadí).

Psát teď dál o bowlingové herně asi nemá cenu. Vše se ukáže v následujících měsících, teď by to byla jen slova a slova. Možná by Vás ještě mohlo zaujmout krátké video z místa stavby. Spíše se dnes ale vrátím k šachovému zápasu Lipovec – Kuřim.

Velkou inspirací pro mé, bohužel jen nešachové konání je přístup ke hře velmistrů Radka Kaloda a Pavla Blatného. S oběma jsem sice kamarád, ale nikdy bych si nedovolil, byť kapitán mužstva, jakkoliv komentovat jejich rozhodnutí, něco doporučovat nebo nedej bože nařizovat.  Naštěstí to není vůbec třeba a navíc mě velmi inspiruje jak oni zasednou za šachovnici a nekompromisně podají PROFESIONÁLNÍ (!!!) výkon. Žádné remízy, žádné kompromisy, žádné řeči. Jen a jen hra, a třeba na minutě a až do naprostého vyčerpání všech možností. Jejich přístup mě motivuje a věřím, že třeba vzpomínka na jejich totální nasazení při zápase s Kuřimí mi pomůže v mezních chvílích, při realizaci Bowlingu Brno.

 

                                                                                                          Vlastík

 

 

Požádal jsem oba šachové velmistry, aby okomentovali výše zmíněné partie ze zápasu Lipovec – Kuřim. Poprosil jsem je, aby poznámky vystihovaly spíše jejich pocity, aby byly srozumitelné i šachovým začátečníkům. Jak se jim to povedlo můžete posoudit sami. (Radek to stihl, Pavel bude někdy příště.)

 

Kalod,Radek – Majer,Jiří
2. liga E (Garde Lipovec – ŠK Kuřim, 15.01.2017)

1.d4 Zápas 6. kola 2. ligy E, mezi ŠK Garde Lipovec a ŠK Kuřim byl hrán v překrásných prostorách Nebeského sálu v Blansku na Sýpce a po 14ti měsících se s Jirkou Majerem utkáváme znovu. Kuřimští šachisté mají to obrovské štěstí, že zatím vždy hrají proti Lipovci na Zámecké Sýpce. Toto kolo bylo speciální také tím, že Vlastík Chládek slavil narozeniny a při zápase bylo k dispozici bohaté občerstvení, čehož jsem nejen já, ale i mnozí další hráči nepokrytě využívali:-) Šachové partie jsou často dlouhé, psychické a nervové vysílení bývá značné a je proto vhodné průběžně doplňovat tekutiny a něco zobat. 1…Jf6 2.Jf3 Už se dokážu vcítit, jak se žije šachovému profesionálovi, co má hodně volného času a hraje jen o víkendech a pak člověku, co chodí každý den do práce, má rodinu a o víkendu si „občas“ zahraje šachy. Já si prošel oboje etapy a rozdíl oproti té první je ten, že po náročných pracovních dnech se nestíhám připravovat a o víkendu se snažím být co nejvíce s rodinou, hrát si s dětma a sportovat a v neděli si jdu jednoduše partii užít, zahrát si a pozdravit své přátele, s kterými jsem hrával a vyrůstal a následně posedět a povykládat. 2…d6 3.c4 Jbd7 4.Jc3 e5 5.e4 Se7 Jirka volí černými pasivní, ale velmi odolný systém. 6.Se2 0-0 7.0-0 c6 8.Dc2 Dc7 9.Vd1 Ve8 10.h3

10…a5 Zajímavé bylo i 10…a6 s dynamickou myšlenkou 11…b7-b5. Černý pokračuje v partii v duchu královské indické, kde je plánem černého mít pole c5 pod kontrolou, proto i v dalším tahu bere na d4. [10…a6] 11.Se3 exd4 12.Jxd4 Jc5 13.b3 Sf8 14.Sf3 Bílý má menší výhodu díky prostorové převaze, ale pozice černého je solidní a těžko se bude zdolávat. Mým plánem nyní bude držet co nejvíce figur ve hře, neboť figury černého si na malém prostoru vzájemně překáží a postupně budu vylepšovat postavení svých pěšců a figur a pomalu vytlačovat černé figury z aktivních pozic. Jednoduše řečeno, utahování šroubů. 14…Jfd7 [14…g6 Očekával jsem nyní 14…g6, s myšlenkou přechodu do královské indické.] 15.g3 Je5 16.Sg2 f6

17.Vab1 Bílý může hrát i 17.f4, ale kam spěchat? Jednou z výhod bílé pozice je, že mám prostorovou převahu a nemusím nikam spěchat při stupňování výhody. Tahem 17.Vab1 zamýšlím nástup na dámském křídle 18.a3 a 19. b4 s cílem vyhnat dotěrného jezdce z pole c5 a hrou na dámském křídle. 17…Jf7 18.a3 Je6 19.Jde2 Sd7 20.Vbc1 Va6 21.Db1 Dc8 22.Kh2 Jc5 23.Jd4 Je6 24.f4 Jxd4 25.Sxd4 Se6 26.Ja4 Db8

27.Sf1 Důležitý tah, který jen podrthuje špatné postavení věže na a6, a zároveň brání tahu b7-b5. Černý má nyní před sebou těžké dilema, buď hrát c5 nebo bránit pozici jiným způsobem… Když ale zahraje 27…c5, pole d5 a b5 připomínají sýr ementál. 27…c5 28.Sf2 Dc8 29.Jc3 Jezdec už svou misi na a4 splnil a nyní se vrací na pole c3, odkud míří na oslabené pole d5-b5. 29…f5 30.Sg2 g6 31.Ve1 Sg7 32.Dd3 Zde bylo lepší držet napětí a hrát 32…Jh6, s cílem aktivovat černého jezdce přes pole f5-d4. 32…fxe4 33.Sxe4 Va8 [33…Sxh3? 34.Sxb7+-] 34.Jd5 Vb8 35.g4 Bílá pozice je přivyhraná, rozdíl v souhře figur v armádě bílého a černého je očividný, přesto, bílý nesmí polevit v koncentraci…. Dovolím si malou odbočku. V mládí se mne často stávalo, že zde bych v duchu mávl rukou a řekl si, že se to vyhraje samo, ale právě šachové partie a turnaje v mládí mne daly do vínku schopnost nepolevit, dokud není partie skončena. Vzpomínám si, že když jsem byl ještě velmi mladý, myslím, že když mne bylo 12-13let, tak jsem míval na jednom turnaji mládeže dobré pozice, ale často jsem je dokonce prohrál a přitom jsem soupeře přehrál a stál jsem na výhru a byl z toho frustrovaný – vše bylo právě tím, že jsem polevil v koncentraci a nesoustředil se. Ale tyto prohry z mládí mě přivedly k výhrám později, ať už na 64polích nebo na studiích na VŠ či později v mé práci, ale i v osobním životě. Myslím si, že šachy dají člověku spoustu užitečných vlastností a návyků -, sám se rozhodovat, mít odpovědnost za své činy, analyzovat své prohry a chyby a být při uskutečňování svých cílů zarputilý a koncentrovaný, šachy zlepšují paměť a mozek je jak sval, musí se cvičit. A mít vždy nějaký plán. Ne nadarmo jsou nyní šachy ve školách a je dokázáno, že pro malé děti jsou skvělým doplňkem vzdělání. Za sebe mohu říct, že mne šachy hodně daly a dávají. Jednoduše řečeno, naučí člověka myslet.

35…Sd7 36.Sh4 g5 37.Sxh7+ Kh8 38.Sg6 Vxe1 39.Vxe1 gxh4 40.Sxf7 Černý v partii neudělal žádnou hrubou chybu, ale jeho pozice byla vždy o trošku horší a takové pozice není příjemné bránit. Po partii jsme si s Jirkou dali lehký oběd a následně jsme šli analyzovat tuto partii. Byla to hezká neděle. 1-0

Napsat komentář