Štěstí v neštěstí (TJ Vlčnov B)

V neděli 3.11 jsme sehráli 2 kolo KS-západ a tentokrát jsme přivítali doma tým Zborovic. V 9:00 jsme zahájili zápas Vlčnov B – Zborovice A a ve stejné hrací místnosti hrál náš A-tým od 10:00, které mu se podařilo nakonec pěkně vyhrát nad silným týmem Ořechova a to 6:2. To se nám bohužel v našem zápasu nepovedlo napodobit a možná jsme A-týmu přivolali dobrý výsledek, jelikož jsme nakonec prohráli 2:6 se Zborovice. Nyní si projdeme jednotlivé šachovnice.

Na 1.šachovnici jsem hrál já (Jan Moštěk) bílými figurami a ze zahájení se mi povedlo získat dobrou pozici s výhodou, kde soupeři zůstal Sc8 za svými pěšci na bílých polích. Postupně se mně podařilo zablokovat bělopolného střelce černého za jeho hradbou pěšců na bílých polích , kde já jsem držel černé pole pěšci a nebo na opěrných bodech věžmi. Černému zůstal ve střední hře opožděný pěšec na c6, kterého jsem bohužel nedokázal využít. Při přechodu do koncovky jsem se špatně rozhodl a přešel do koncovky bělopolných střelců, která byla velmi složitá na vyhrávání a soupeř ji pak v pohodě udržel a partie skončila remizou.

Na 2.šachovnici hrál černými Milan Flekač, který věřím, že soupeře svým zahájením překvapil a nakonec se mu povedlo dostat do pozice s jiným soupeřem opačnými barvami a nakonec nabídl soupeři remis, kteoru soupeř přijal.

Na 3.šachovnici zahrál velmi pěknou partii Ondra Podškubka bílými figurami, kde při vedení soupeřů 2:0 nabídl soupeř Ondrovi remis a ten po poradě semnou pokračoval ve hře, kde pozice bla vyrovnaná, ale Ondra měl lepší lehkou figuru a to se mu povedlo i v průběhu partii dokázat. Bohužel pak nezahrál přesně a pozice se již dostala do remizové pozice a nakonec partie skončila remizou. (Velmi pěkná partie, hlavně v koncovkce, věřil jsem, že Ondra vyhraje, příště vylepšit techniku. Zabojuje příště.)

Na 4. šachovnici hrál černými figurami Tomáš Psotka, který výborně podpořil nás tým minulou sezónu a jsme rádi, že za nás hraje i tuto sezónu. Dnes jsem jeho partii moc neviděl až v situaci, kdy měl kvalitou méně a nevypadalo to moc dobře. Nakonec bohužel při propočítání variant Tomáš zapomněl na čas a nestihl zahrát 40. tah a prohrál na čas.

Na 5.šachovnici hrál Vlastik Oharek, jeho partii jsem taky nestihl moc sledovat, ale viděl, že má podobnou strategii se svým soupeřem, jako já. Soupeřům bělopolný střelec byl zavřen za hradbou svých pěšců na bílých polích. Zápas byl již rozhodnut a nakonec se v lepší pozici rozhodli hráči na remizi.

Na 6.šachovnici hrál náš Garry (Jenda Ondrůšek) černými figurami, kde se ve střední hře dostal do pasivní pozice černými figurami. Soupeř mu nabízel při zápasu 2x remis. Bohužel při první nabídce jsme prohrávali 0:1 tak jsem mu řekl, aby hrál dál a pak když mu soupeř nabídl remis znovu už jsme prohrávali 0:2 a Jenda Javor byl pod matem, tak jsme museli zkusit ještě zabojovat. Bohužel v tomto zápasu jsme si to opravdu vybrali a taktické chyby se v naší straně objevovali, jako na běžícím pásu. Po svém posledním tahu Garry přehlídl taktický motiv soupeře a bylo po partii.

Na 7. šachovnici hrál bílými figurami Marek Kadlčík, který rozehrál svou partii velmi dobře a ze zahájení měl rozhodně výhodu. Bohužel, jak jsem již psal výše v dnešním partii u nás taktické obraty vázly. Kde v dobré pozici přehlédl soupeřův taktický motiv a ztratil figuru a bylo po partii.

Na 8.šachovnici hrál černými figurami Jenda Javor, který získal po zahájení dobrou pozici s prostorovou převahou na dámském křídle. Nakonec v průběhu partie získal kvalitu, ale měl za to slabšího krále a slabá černé pole kolem něj. Nakonec udělal zbytečný výpad dámou Da5 na kraj šachovnice a král u sebe neměl žádnou obranu a soupeř toho pěkně využil a nastražil matovou léčku, kterou náš soupeř přehlédl a dostal nakonec mat 2.tahem.

 

Co říci závěrem, k danému zápasu. Myslím, že jsme nestáli vůbec špatně, ale v tomto zápasu prostě při nás nebylo štěstí, jelikož tolik taktických přehlédnutí v 1 zápasu jsem ještě neviděl. Ale na druhou stranu věřím, že jsme tím přivolali vítězství pro A-tým. Příště zabojujeme je teprve 2. kolo tedy začátek soutěže. Všem děkuji za jejich hru a hráčem zápasu bych označil buď sebe v lepší pozici nebo spíše Ondru Podškubku, který opravdu stál velmi blízko k výhře.

5 komentářů u „Štěstí v neštěstí (TJ Vlčnov B)“

 1. k partii na 4. šachovnici – jednotahové získání figury jsem neviděl, počítal jsem, že je to za dva pěšce s totálním rozbořením pěšcového krytu krále, kde by zůstal jeden pěšec proti třem( …Jxh6+, …Jxf7), vytvořil jsem tlak a o pár tahů dál soupeř nabídl remízu, nekonzultoval jsem to z Honzou a hrál dál, prohrávali jsme… nevzdal jsem se v příhodný okamžik dvojce střelců za koně na c3 a rozhodl se pro oběť kvality, to už bylo 2:0 pro hosty, soupeř zahrál přesně a dostal jsem se do horší pozice a najednou vypršel čas – hodinu a půl ještě nemám v krvi, jednu chvili jsem měl dokonce 20minut k dobru! Tož tak!

  Odpovědět
 2. Pokud to budeš brát bodově, tak přehráli. Co se týče hry tak v žádném případě, protože jsem to viděl na vlastní oči. Když to trochu shrnu tak Milana jsem viděl už při podpisu remízi. Honza a Ondra jdou v lepších pozicích do remízových koncovek. Vlastik stále forzíroval a bál se pozici otevřít, takže remiz beru. Gary měl taky nabídku remízi, ale vzhledem k vývoji utkání bojoval. Marek v lepší pozici nechá jednotahově figuru. Ty máš jednotahové pokrytí útoku a Tomáš jednotahově může získat figuru. To jsou podle mě hrubé chyby a ne přehrátí. Tím nechci snižovat soupeře, který hrál velmi bojovně. Ale tento zápas byl z naší strany utrpení. Jak píše Honza snad se štěstěna předala A-týmu a B-tým to bude muset odčinit. Nic se neděje i takové zápasy se někdy dějí.

  Odpovědět
  • Tak zase tu máme pár nepřesností….Já remíz nenabízel- to soupeř mně, soupeř mi nabízí remíz za stavu 1:0 kdy vedou na 7. šachovnici, Honza říká nebrat, lepší pozice to Libore nebyla i dle pc věžovky = remíz, snad až v závěru kdy posledních 15 tahů hrajů kolem 5ti minut, soupeř zahraje minelu a nechá mi postoupit pěšce až na a7, kde jsem v jedné části partii vyhraný, ale neviděl jsem to, tak nějak k mé partii..

   Odpovědět
   • Já nepsal, že jsi nabízel ty a nebo soupeř remiz. Je to můj názor a pohled. U Tvé partie možná pc hlásí remiz. Ale opakuji z mého pohledu jsi stál v té věžovce líp, protože jsi měl více prostoru a obsazený volný sloupec. Závěr partie už se hraje velmi těžko v časové tísni, takže něco přehlídnout je normální.

    Odpovědět

Napsat komentář