Robert James Fischer (komentuje GM Cvek)

 

 

 

 

 

Pojďme se společně podívat na ukázku ze hry Roberta Jamese Fischera s komentářem GM Cveka

Robert James „Bobby“ Fischer (09.03.1943 Chicago, Illinois – 17.01.2008 Reykjavík, Island) byl americký šachista, mistr světa v šachu v letech 1972–1975. Už v 15 letech postoupil do turnaje kandidátů a stal se velmistrem. Titul mistra světa získal v roce 1972 výhrou „zápasu století“ v Reykjavíku  na Islandu  nad sovětským  obhájcem titulu Borisem Spasským. Tento turnaj probíhal během studené války a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem.

Po tomto zápase Fischer dvacet let nesehrál žádnou turnajovou partii. V roce 1975 odmítl obhajovat svůj titul mistra světa, když mezinárodní šachové federace nepřijala jeho podmínky konání zápasu. Až roku 1992 se Spasským sehrál odvetný zápas, v němž ho opět porazil, a od té doby se již žádných turnajů nezúčastnil. Jelikož se zápas konal v Jugoslávii, na kterou tehdy byly uvaleny sankce, hrozilo mu v USA vězení. Od té doby žil v několika státech v emigraci, po zatčení v Japonsku  roku 2004 obdržel azyl a občanství na Islandu, kde rovněž zemřel.

(Moštěk Jan)

5 komentářů u „Robert James Fischer (komentuje GM Cvek)“

 1. Opraveno a omlouvám se, že se u článku, který jsi nepsal objevilo Tvé jméno. Snad se to už nestane 🙂

  Odpovědět
  • Já jsem se pod článkem podepsal, takže zatím v prozatimním režimu nevidím žádný velký problém. Věřím, že čtenáři budou chvilku akceptovat tuto situaci. Děkuji.

   Moštěk Jan

   Odpovědět

Napsat komentář