Zápas Vlčnov B – Boršice A, Krajský přebor Zlín

Dne 27.11.2022 hrál tým Vlčnov B zápas v šachové soutěži Krajský přebor Zlín a doma přivítal soupeře z Boršic. Čekali jsme vyrovnaný zápas, kde soupeři mají velmi silnou soupisku. Naštěstí pro nás měli soupeři problém najít hráče na zápas a tak dojeli ve značném oslabení, což se nakonec projevilo na výsledku. Zápas jsme nakonec vyhráli 5,5 – 2,5.

Na 1.šachovnici hrál bílými Kryštof Mikuláš Trávníček, kde se po zahájení v pozici moc nedělo a najednou stál bílý s náskokem ve vývinu a lepší pěšcovou strukturou do střední hry. Černý vytahal pěšce a5 a h5 a mezitím bílý ovládl volný e-sloupec a vyskákal jezdcem na slabá pole černého. Černý měl špatného střelce, který se neměl kam hnout. Bílý obsadil 7.řadu černého a nakonec získal materiál a vyhrál.

Na 2.šachovnici hrál černými Karel Vlach, kde se v zahájení hodně rychle vyměnilo hodně lehkých figur, ale černému zůstala lepší pěšcová struktura. Následně se vyměnili i dámy a to vedlo do věžové koncovky, která vypadala vyrovnaná. Náš hráč odmítl nabídku remizi a zkoušel partii hrát na výhru, ale nevypadalo to, že to půjde při dobré hře soupeře. pak zase nabídl remis náš hráč a soupeř ji nakonec přijal.

Na 3.šachovnici hrál bílými Jaroslav Buráň, kde se rozehrálo atypické zahájení, které nakonec skončilo nabídkou remizi a koncem partie.

Na 4.šachovnici hrál černými Pavel Dubina, kde se mi zdálo, že se taky dlouho nic nedělo v zahájení ani ve střední hře. Ale bílý ponechal krále v centru a černý mezitím umístil své věže na centrální volné sloupce a vyskákal aktivně s vazbami jezdcem do centra a nakonec hrozil s jezdcem, dámou a věží mat na 1.řadě a bylo rychle po partii.

Na 5.šachovnici jsem hrál já (Jan Moštěk), kde jsme odehráli standartní zahájení, i-když soupeř porušil napětí v centru a pozici v centru zablokoval. Následně zahrál špatně jezdcem na h5 a tím bylo možné využít taktiku na černého krále v malé rošádě. Kde jsem sebral Sxh7+ a střelce nešlo ideálně dobrat a nakonec jsem postupně soupeře udolal s kombinací hrozeb matu a ztráty materiálu. Partie skončila v miniatuře!

Na 6.šachovnici hrál černými figurami Josef Knotek, který hraje své partie vždy velmi aktivně a agresivně. V této partii musel ve středu šachovnice obětovat pěšce a bohužel při kombinaci hrozeb se dostal do horší koncovky s pěšcem méně a nakonec musel odevzdat i lehkou figuru a partie postupně skončila prohrou.

Na 7.šachovnici hrál bílými figurami Vlastimil Oharek, který rozehrál zahájení velmi solidně, kde se pokusil na soupeře zatlačit, jelikož mu zůstal král v centru což se i stalo a král zůstal na poli f8. Nakonec se mu povedlo dostat soupeře do nepohodlné pozice, který zahrál zbytečné tahy h5 a h4. V pozici se objevil taktický obrat se ziskem jezdce, ale to náš hráč neviděl a získal jenom pěšce navíc a po výměnách se dostal do věžové koncovky, kterou nakonec při chybě soupeře vyhrál.

Na 8.šachovnici se hrála velmi zajímavá partie hned od začátku. Náš hráč hrál za černé (Ondřej Podškubka) a bílý v zahájení obětoval pěšce na b2 za aktivitu. Při rozboru po partii i s pc jsme zjistili, že oběť nebyla korektní, ale černý by to musel zahrát přesně což se nestalo. Nakonec bílý získal pěšce zpět a stál ve vyrovnané pozici, ale potom to v koncovce bílý nehrál dobře a černý stál úplně na výhru v pozici pc psalo -10. A jak řekl po partii Ondra to by jsme měli umět vyhrávat. Nakonec se to ale nestalo a partie skončila remízou.  

 

 

2 komentáře u „Zápas Vlčnov B – Boršice A, Krajský přebor Zlín“

Napsat komentář