Zápas Bojkovice – Vlčnov B

 

 

 

 

Dobrý den, jmenuji se Moštěk Jan a dneska vám napíši pohled na zápas mezi Bojkovicemi a Vlčnovem B a jak jsme všichni věděli šlo o zápas kdo bude mít nakročeno k záchraně a kdo je tím slabším týmem v soutěži. V pátek jsme se s kapitánem bavili, jaké jsou naše šance a moc pozitivně to neviděl, já naopak ano a co se hry týče v průběhu to bylo velmi dobré a vyrovnané, ale na většině stolech jsem viděl, že stojíme lépe v poměru tak 6:2 pro nás. No nic jdeme si projít celý zápas postupně po šachovnicích…

 

 

Tak první desku jsem hájil já černými a po dobře odehrátém zahájení jsem stál lépe a měl dokonce pěšce více, přechod ze zahájení do střední hry jsem zvládl dobře, ale pak přišla ta chvíle správného plánu a správného rozhodnutí, jak dále hrát střední hru. Bohužel jsem si špatně zvolil plán a nakonec se mi dáma zatoulala zavřená na královském křídle a chyběla mi do hry. Tak bohužel prohra pro nás. Snažil jsem se hrát na výhru, protože jsme již prohrávali 2:0.

 

 

 

Na druhé desce hrál náš kapitán, který zvolil bílými zahájení o kterém jsme se bavili a upřímně jsme mysleli, že je ho soupeř bude reagovat jinak nakonec se mu dostal do toho co chtěl a byla partie s pěšcovými majoritami na různém křídle 4:3 na královském měl soupeř a 3:2 měl náš hráč, bohužel bylo vidět, že neví co má správně v této pozici hrát a že se má pokoušet hrát na svou pěšcovou výhodu a aspoň získat na dámském křídle více prostoru, když už tedy ne vytvoření volného pěšce. Nakonec nabídl remis a soupeř nechal běžet čas a kontroloval průběh zápasu a pak remisu přijal.

 

 

 

Na třetí šachovnici hrál Mira Vychorec, který jiz v zápasu s Boršicemi zahrál vemi dobře a teď jen potvrdil, že má formu a zahrál proti svému soupeři, který byl papírově o 400 bodů silnější velmi dobře. Co jsem partii sledoval tak získal dobrou hru a ubránil se soupeřovu náporu velice pěkným tahem, nakonec jsem viděl, že má kvalitu méně a to mě mrzelo, protože stál zase dobře, ale nakonec se ukázalo, že to nevadilo, jelikož soupeřův král byl značně oslaben a střelec a král se dokázali o sebe postarat sami a dáma a věž začala hrozit na bílého matem a nakonec vyhrál díky znamení časového praporku. Velká Gratulace!!!

 

 

Na čtvrté desce hrál Karel Bartoš, který hrál své první 2 partie proti silnějším hráčům velmi dobře a dneska získal pěknou výhodu ze zahájení a po hře nakonec skončili v koncovce, mohli ještě hrát, ale už bylo rozhodnuto tak partie skončila remizou.

 

 

Na páté desce hrál náš Garry, Jenda Ondrůšek jeho partii jsem moc neviděl, ale dostali se popřehození tahů do francouzské obrany a v autě mi říkal, že ho soupeř tlačil a jeho hlavní problém bylo, že nevěděl jak má rozehrát nebo vyměnit francouzského střelec, tak to bývá, když se to černému podaří vyvinout tak stojí dobře pokud ne je to špatné ve střední hře a pak i v koncovce. Tak nakonec tak už bylo rozhodnuto a přišla remis. Ale náš hráč bojoval, protože chtěl nabídnout remis v průběhu, ale kapitán zakázal a on správně hrál…

 

 

Na šesté šachovnici hrál Ondra Podškubka a jeho zahájení ani střední hřu jsem bohužel neviděl, ale dostali se do zajímavé pozice (trochu komplikované) kde soupeř získal útok na krále mohl hrát na remis, ale nakonec si vzal 2 figury za věž a myslel jsem si, že nestojí špatně, ale Ondra mi říkal, že po rozboru zjistil, že tato pozice už bohužel byla špatná. Tak bohužel prohra.

 

 

 

Na sedmé desce hrál Jenda Javor a co jsem slyšel tak hrál sicilskou obranu nevím, kterou variantu, ale myslím, že stál dobře černými a nakonec mi přišlo, že se dostal do dobrého koncovky V+J proti V+J ale zádlo se mi že má aktivní figruky a napadá soupeřovi slabé pěšce, ale asi to nebylo tak moc nebo se z toho soupeř dostal a nakonec taky remis. Taky už o nic nešlo.

 

 

 

Na osmé desce hrál pan Hala, tuto partii jsem ze začátku viděl taky se nějakými tahy dostali do zajímavé francie, kterou jsem nikdy neviděl a bylo vidět, že oba soupeři ji moc neznají, ale získal výhodu díky pěšci na e5 (klínu), která mu držela výhodu, jak prostorovou tak i pro celou pozici a v takových topozicích je nutné tohoto pěšce stále krýt, jelikož jakmile padne a ještě zadarmo tak se pomalu pozice rozpadá, kde soupeři se rozehrají figury, kterou jsou v kleštích a nakonec přišla ještě taktická chyba a bylo po partii, ale velmi dobře zahraná partie a je důležité zjistit jak hrát s pěšcovým klínem, to je pro všechny…

 

 

Celkové hodnocení celého zápasu Bojkovjané nás velmi vřele uvítali, jako první tedy pouze 1 jejich hráč, protože jsme přijeli brzy a byli jsme tam dříve než celý tým Bojkovic. Pěkně náspohostil jistě výborným kafem, ikdyž já ho nechutnal, ale jistě bylo dobré a pak po pokynech od rozhodčího se začalo hrát. Po projítí zahájení se mi zdálo, že stojíme dobře a myslel jsem si, že na to máme co jsem viděl trochu hru zdála se mi dobrá, ale v klíčových momentech jsme to bohužel v pozicích nezvládli a některé pozice prohráli. Tak to už se stává, ale mylsím, že to nebyl špatný zápas ani špatný výkon, ikdyž já rozhodně dostanu kartáč od trenéra, že jsem zahrál někde totální chybu, což je pravda, ale to k tomu patří ke zlepšení není to za měsíc, ale třeba až za rok a někdo i déle… Stále se učíme a Gratuluji Mirovi Vychorcovi za výhru!!!!

6 komentářů u „Zápas Bojkovice – Vlčnov B“

 1. Ahoj kluci,
  nejprve držím Vám palce na dálku!

  Jinak musím souhlasit s Milanem, já jsem před 14 dny hrál mistrák, kdy jsem odehrál cca 25 tahů carakanů, jak to má uvedené Peťa na těch videích, co čert nechtěl skončili jsme u té varianty, kterou hrával Kasparov-:), kde jsem naštěstí ztratil ve finále jenom jednoho pěcha. No perlička nakonec věžovku jsem zahrál ukázkově podle toho, jak to tady ukazoval Žilka v prvních dílech — jak se to nemá hrát-:((((
  Jediné pozitivum je, že příště již tu věžovku budu umět zremizovat-:))

  Odpovědět
 2. Ahoj všichni,
  neházejme flintu do žita předčasně ,tato doba ani šachům nepřeje. Jestli mám srovnávat s dřívějškem , tak to bylo lepší. Ovšem ani tehdy jsme nedokázali tak rychle postupovat a to byly tréninky taky 2x týdně plus domácí úkoly 🙂
  Posilami se postup urychlil ,ale naopak zvětšil odstup A týmu od ostatních a dohnat to za dva roky asi opravdu není možné. Podmínky na zlepšování jsou , takže je na každém , jak se s tím popere.

  Odpovědět
 3. Přesně tak, jak píše Petr , ruku na srdce, nezlepšujeme se, nedáváme šachům to co by si naši učitelé, Petr a Robert , zasloužili. Vím, že Petrova představa, že za dva roky trénování dosáhneme na 2000 elo byla nadnesená, ale skutečnost je taková , že jsme se k tomu ani nepřiblížili. V jedné písničce se zpívá :
  „starý psi novým kouskům nenaučíš“, ale smutné je to, že zlepšení nedokazují ani mladí .
  Při sestavování záložního družstva jsme chtěli dát příležitost hráčům , kteří kraj nehráli a dobrou výkoností
  v okrese si ji zasloužili , Vávra , Hala, Bartoš, Vychorec, Kadlčíci, a mladým Moštěk, Staňa, Podškubka, Ficenc, kteří by měli být nositeli kvality Vlčnova do budoucna. Mají možnost si soutěž vyzkoušet a dokázat sobě i ostatním , jak na tom jsou.
  Prohra v Bojkovicích není ostuda, máme ještě v živé paměti, jak jsme tam v nabité , postupové, sestavě horko těžko vyhrávali 4,5. V neděli měly domácí v sestavě 3. hostující hráče, my jsme museli oželet Milana Flekače , jsem rád , že se mu v lize tak daří,1,5 bodu ze dvou zápasů i Marka s Liborem, tedy 3 hráče z  předních šachovnic, ale s tím jsme počítali, že si Petr bude nejlepší hráče musí brát.
  Kluci , dělejme pro šachy víc, Petr i kluci Kadlčíkovi , si to zaslouží , starají se o nás , jako o své děti.
  Dokažme to již účastí na pátečním tréninku.
  JJ.

  Odpovědět
 4. Já vidím problém někde jinde……..Kdy jsme začali postupovat, tedy dva roky zpátky, tak šli do Vlčnova A posily a tím se dostávali kluci z A týmu do B týmu, kde jsme věřili že na sobě zapracují a za ty dva roky, kdy budou opět ve stejné soutěži jak bylo A družstvo, že budou mít na to , tuto soutěž zachránit……

  Stal se pravý opak, vypadá to tak že výkonostně nepatří Vlčnov B do této soutěže, kdy pojmenování Vlčnov B je trochu zavádějící, protože Vlčnov A je tak z 20% Vlčnovem, proto vidím Vlčnov B jako typický Vlčnov, kde se ukazuje na co má a nemá…..

  Ruku na srdce si může dát každý, co pro svojí výkonnost a tedy pro družstvo za poslední dva roky udělal.Připadá mi to, jako bychom se naučili spoléhat na ostatní, na posily ale zapomněli jsme se dívat na sebe, na to co můžeme udělat pro družstvo my!

  Je jednoduché se spoláhat na posily, je těžší se spolehnout na sebe a v této situaci tento rok je toto družstvo. Jsem zvědavý jak dopadne, jak se s tím popere, ale zatím nezáří, spíš zhasíná.

  Je to o koncepci, co chce Vlčnov hrát za 5 let a za 10 let….když pohledem na dva roky zpět je to horší než to bylo, mám docela strach co bude za 5 či 10 let…….Kdo to bude chtít táhnout dál? Kdo se bude chtít zlepšovat? Kdo se podívá na sebe tak, aby si řekl: zlepším se, tím se zlepší celé družstvo…….
  nechci být kritický, ale tady musíme chytnout vlak, nebo nám ujede a dopadne jak Uherský Brod……

  Petr

  Odpovědět
 5. Myslím si , že Honzův odhad vývoje zápasu 6:2, je neobjektivní. Bojkovice měly na všech šachovnicích vyšší
  ELA, a to se musí projevit. Zázraky se dějí, ale ne 8x po sobě.
  Nezvládli jsme zase závěr, když za stavu 3,5 pro soupeře , sebereme 3 x remíz, vím, že nikdo z nás dohrávajících
  nestál lépe, ale musíme hrát vabang ne dobrovolně darovat soupeři výhru.

  Odpovědět

Napsat komentář