Dlouhá cesta za zaslouženým úspěchem

Minulý týden B-tým Vlčnova nastoupil k dalšímu zápasu v soutěži KP-Zlín, kde se měli mít v týmu posilu z A-týmu, bohužel nastaly problémy v soupisce A-týmu a tak jsme jeli v sestavě, v které hráváme pravidelně s posilou v naší soupisce panem Hudačkem. Jak jsem psal již v dřívějším článku, tak pokud se jede kvůli zápasu tak daleko, jako my v neděli do Postoupek. Je vždy špatné, když jedete daleko a nezískáte žádný bod. Nakonec se nám povedlo 1.bod získat, což je pro nás rozhodně úspěch.

A teď se jdeme podívat na průběh zápas na jednotlivých šachovnicích. 

Na první šachovnici hrál černými figurami pan Hudaček, který rozehrál své zahájení podle mně v pořádku a jeho soupeř ztrácel již v zahájení hodně času a myslel jsem si, že to bude dobré. Pak si soupeř udělal malou rošádu a pan Hudaček, úplně logicky rozjet pěšce na královském křídle a začít útočit, ale s králem v centru. Bohužel nejspíše to tak jednoduché nebylo a král se měl uschovat do bezpečí, protože soupeř objevil velmi zajímavou taktiku, kterou sice nevím jestli vychází, ale kdo by vymyslel přesné obranné tahy. A postupně i-když měl materiální výhodu tak ve velmi složité pozici a nakonec se dostal do prohrané koncovky s kvalitou méně.

Na druhé šachovnici jsem hrál já (Jan Moštěk), kde již od 7.tahu mně soupeř překvapil svým tahem, který proti mně už jednou zahrál v bleskovce i náš hráč na tréninku, jen jsem si ho nepřipsal do repertoáru v zahájení a neznal správné pokračování a tak jsem pěkně pomalu natikávat a snažil se pozici nějak zjednodušit. Měl jsem pak už jen něco málo přes 20.minut na 22.tahů, takže žádná pohádka. Naštěstí se mi povedlo pozici co nejvíce zjednodušit, kde jsem pak i soupeři nabídl remis, nakonec je po debatě s kapitánem nepřijal a hrálo se dál vyrovnaná pozice, kde se mi povedlo vyměnit i dámy a jít do věžové koncovky s 2 věžemi. Nakonec udělal soupeř v koncovce chybu, kterou jsem využil získal 2 pěšce a pak postupně vyhrál. Ale nebylo všechno takto růžové, soupeř tam měl silný taktický úder, který jsem v časovce neviděl a soupeř ho neviděl s cca 50.minutami. Posuďte samy v ukázce níže. (Díky výhře se mně konečně podařilo dostat přes hranici 1900 Elo, zatím jen neoficiálně online, uvidíme v únoru.)

Moštěk Jan (1892) – Dvouletý Tomáš (1971)

Na třetí šachovnici hrál pan Knotek, který hraje zatím své partie velmi vyrovnané a stabilní a ukazují to i jeho celkové výsledky v týmu. I tentokrát to nebylo nic jiného. Přešli velmi rychle do koncovky s různobarevnými střelci a 1 věžkou. Soupeř měl na dámském křídle krytého volného pěšce, ale pak Knotek všechno velmi pěkně ubránil vyměnil i  poslední věže a pak už byla partie remizová.

Na čtvrté šachovnici hrál bílými Milan Flekač, kde se taky velmi rychle přešlo do koncovky s dvěma věžkami a bělopolnými střelci, kde soupeř měl svého střelce za svými pěšci, takže ho měl špatného a Milan ho měl před jeho pěšci a na bílých polích je mohl napadat. Pak se jeden pár věží vyměnil a aby mohl Milan zkoušek hrát partie s nějakou větší výhodou druhý pár věží neměnil. Nakonec se pozice zablokovala pěšci a už toho nesjpíše nešlo moc udělat a partie skončila remizou.

Na páté šachovnici hrál černými Vlastik Oharek, který z nás všech stále pak ve střední hře nejlépe, jelikož se mu podařilo získat pěšce. A i-když byla pozice rozhodně lepší, ale nevíme o kolik. Pak je možné, že se soupeř dobře bránil a Vlastik to nezahrál nejlépe a soupeři se podařilo jeho pěšce navíc blokovat a napadávat a s jezdcem tam hrozily různé nepříjemné odskoky. Nakonec hrál Vlastik poslední partii a už skoro v rozhodnutém stavu stačila tato poslední remis a zápas skončil 4-4. 

Na šesté šachovnici hrál náš remizový král velmistr Garry Ondrůšek, který jak už bývá jeho zvykem nabídl na začátku střední hry taktickou remis a pěkně rázně, aby to bylo slyšet přes celou místnost. Tu soupeř nakonec nepřijal a hrálo se dál. Tuto partii hrál Jenda velmi disciplinovaně a vyrovnaně, nic mu neuniklo a pozice si myslím, že byla vždy blízko rovnováhy. A nakonec partie skončila remizou.

Na sedmé šachovnici hrál velmi pěknou partii Petr Kadlčík, který rozehrál zahájení velmi dobře a po rychlém rozboru pak ve Vlčnově po partii v zahájení i velmi rychle vyrovnal. Pak v partii našel velmi pěkný taktický úder, který 2x v pozici nefungoval, ale jak se říká do třetice všeho dobrého už to šlo a mohl získat čistého pěšce navíc vůbec za nic. Nakonec se to v partii nestalo a bohužel, jak se říká, když to neuděláš tak pak na to doplatíš a to se i stalo v partii, protože potom ztratil pěšce Petr. Nakonec se mu povedlo pěšce získat zpět a pak soupeř nezvolil nejlepší pokračování a nakonec partie skončila remizou.

Na osmé šachovnici hrál bílými figurami Jenda Javor, který bohužel někde ve střední hře ztratil pěšce. Nevím jestli to byla oběť nebo jen nepozornost a vypadalo to, že nakonec možná postupem času prohraje. Nakonec ještě přešel do pozice, kde by se mohl snažit o udržení remizy a to je věžová koncovka. Takže aspoň za to pochvala. Nakonec se mně přišel zeptat zda může nabídnout remis a já mu řekl, že rozhodně může a soupeř to naštěstí pro nás přijal. (Protože, takovou to koncovku budu zkoušet až do konce, ať je vyhraná nebo není.)

3 komentáře u „Dlouhá cesta za zaslouženým úspěchem“

 1. Určitě pochvala kapitánovi!Měli jsme i trochu toho štěstí, zvlášť když Jenduv pád ze židle ve vedlejší místnosti mohl skončit i zraněním.Dobry bod👍

  Odpovědět
 2. Borec dne kapitán Honza Moštěk. Jako jediný získal celý bod, zdárně nás přivezl i když si nevybral nejlepší trasu, která mu dala zabrat víc než partie.

  Odpovědět
  • Díky, ale jak jsi viděl v mém rozboru partie soupeř mohl v 21.tahu takticky zavěsit a vyhrát partii. Bohužel jsem neznal zahájení a ztratil tam mnoho času a pak se to mohlo projevit. Ale zase na kdyby se nehraje! Musíme být, ale objektivní, jako já v mém rozboru.

   Odpovědět

Napsat komentář